MKDNews.com

Во вторник законот за обвинителство влегува во собраниска процедура

Во вторник законот за обвинителство влегува во собраниска процедура
јули 22
07:10 2019

Од владата потврдуваат дека предлог законот за Јавно обвинителство во вторник влегува во собраниска процедура.

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во Собрание.

Очекуваме поддршка од сите, особено што од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи  кога поднесоа до министерството амандмани за претходниот текст на законот, предложија СЈО да биде дел од Јавното обвинителство за организиран криминал и не прелагаа никакви кадровски промени, што значи дека во новиот текст е прифатен нивниот предлог, Јавното обвинителство на чело со Рускоска да ги води предметите на СЈО, велат од владата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ пак Христијан Мицкоски, во интервју кажа дека владата практично ги прифатила нивниот предлог за интегрирање на СЈО во редовното обвинителство.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести