MKDNews.com

Поради поплави, вонредна состојба во делови од Србија

Поради поплави, вонредна состојба во делови од Србија
јуни 03
20:12 2019

Во близина на Краљево се излеале надојдените потоци и полните канали за одводнување , а во голем број домаќинства во околината влегла вода. Критично е во делови на Врњачка Бања , во Книќ и вио речиси сите села на горно Драгочево.

Над 20 домаќинства се евакуирани поради опасност од нови врнежи и излевање на потокот во селото Вича.

Kритично е и на подрачјето на општина Ивањица, како и Сремска Митровица , каде е прогласена вонредна состојба поради високот ниво на подземни води.

 

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести