MKDNews.com

Димитров и Коѕијас разменија твитови по повод една година од преспанскиот договор

Димитров и Коѕијас разменија твитови по повод една година од преспанскиот договор
јуни 17
21:18 2019

Поранешниот грчки министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, на својот твитер-профил објави заедничка фотографија со министерот за надворешни работи на нашата земја, Никола Димитров, по повод една година од потпишувањето на преспанскиот договор.

„Една година мој пријателе, Никола Димитров“, пишува Коѕијас во рамките на објавената фотографија.

Nikos Kotzias@NikosKotzias

One year my friend @Dimitrov_Nikola

View image on Twitter

Nikola Dimitrov

@Dimitrov_Nikola

We made history thinking about the future my friend!

29 people are talking about this

На оваа порака на „Твитер“ возврати и шефот на македонската дипломатија пишувајќи: „Направивме историја мислејќи на иднината, мој пријателе“.

Пред една година министрите за надворешни работи на Грција и Македонија на брегот на Преспанското Езеро потпишаа договор, со кој се реши речиси триесетгодишниот конфликт за уставното име на нашата земја.

Иако потпишувањето на овој договор предизвика многубројни реакции од грчка и македонска страна, особено кај политичките претставници од десницата, властите во Скопје и Атина цврсто застанаа зад тврдењето дека овој договор ги штити интересите на грчкиот и на македонскиот народ и обезбедува одржлива иднина за двете соседни земји.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар