MKDNews.com

Моќниот циклон Андреа го зафати балканот – не очекува многу дожд кој ќе услови опасност од поплави

Моќниот циклон Андреа го зафати балканот – не очекува многу дожд кој ќе услови опасност од поплави
мај 13
06:40 2019

Врнежи, појава на град, грмежи и силен ветар, големо невреме најавуваат синоптичарите која од вчера попладне земјава ќе биде под влијание на серија влажни бранови. Се очекуваат врнежи од 50 литри на метар квадратен, а во крајните западни и југоисточни делови врнежите ќе бидат пообилни. Од Управата за Хидрометролошки завод велат дека невремето ќе донесе за неколку степени постудено време, а температурите ќе се движат од од 14 до 22 степени.

Најавата за невремето ги мобилизира и инситуциите кои прземаат соодветни мерки и активности, Дирекцијата за заштита и спасување одржа вонреден работен состанок, оттаму посочија дека будно ја следат состојбата со зголемена мобилност.

По интензивните врнежи, кои следуваат во наредните работни денови, синоптичарите најавуваат стабилаизција на времето и сончеви денови од сабота кога се очекува и покачување на температурите.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар