MKDNews.com

Кина не му остана должна на Трамп – “ќе платите и вие тарифи“

Кина не му остана должна на Трамп – “ќе платите и вие тарифи“
мај 14
06:43 2019

Kина ќе воведе тарифи на американската роба во вредност од 60 милијарди долари, соопшти денеска кинеското министерство за финансии.

Тие ова го објавија откако САД започнаа трговска војна зголемувајќи ги тарифите на 200 милијарди долари за кинеските производи.

Кина од 1 јуни ќе воведе тарифи на вкупно 4.140 американски производи, преноси „Ројтерс“.

Потсетуваме, американскиот претседател Доналд Трамп ја предупреди Кина да не одговара со ново подигнување на царините истакнувајќи дека американските потрошувачи нема на своја кожа да ја почувствуваат таа мерка.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар