MKDNews.com

Иран: Лесно можеме да ги уништиме американските бродови во Персискиот залив

Иран: Лесно можеме да ги уништиме американските бродови во Персискиот залив
мај 18
07:58 2019

Напнатоста меѓу двете земји се зголеми откако Иран минатата недела објави дека ќе почне да се повлекува од најбитните точки на договорот за денуклеаризација , постигнат во 2015. САД минатата година се повлекоа од овој договор , постигнат и со Франција и Германија.

,,Дури и нашите ракети од мал дострел може лесно да ги достигнат бродовите во Персискиот залив” , изјави денеска офицерот на елитната Револуционерна гарда , Мохамад Салех Џокар.

САД веќе една недела праќа вооружување во регионот со носачи на виони и бомбардери, како и ракетниот систем ,,Патриот” .

Еден од иранските лидери, Хешматолах Фалахапишех повика да се формира кризна група меѓу Иран и САД за да се спречи војна. И иранскиот водач Али Хамнеи изјави во вторникот дека ќе нема војна.

Истата порака денеска ја упати и американскиот претседател Доналд Трамп , па сепак базите на сојузниците на Блискиот исток се во состојба на готовност.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар