MKDNews.com

„Би-би-си“ го отпушти водителот кој го навреди кралското семејство

„Би-би-си“ го отпушти водителот кој го навреди кралското семејство
мај 09
20:59 2019

„Би-би-си“ денеска го отпушти водителот кој на Твитер постави фотографија од шимпанзо во облека, со натпис „кралското бебе ја напуша болницата“.

Презентерот Дени Бејкер е обвинет за исмејување на војвотката врз основа на нејзината раса.

Портпарол на Би-Би-Си изјави дека ова било сериозна грешка во проценката, додавајќи дека во целосна спротивност на вредностите за кои се залага таа медиумска куќа.

„Дени е прекрасен новинар, но веќе нема да работи со нас на неделната емисија“, потврди Би-би-си.

Бејкер, кој и самиот потврди дека е отпушен во два наврати се извини.

Меган, сопругата на принцот Хари, во понеделникот роди машко дете, кое го нарекоа Арчи и кое е прво дете од мешана раса во британското кралско семејство во блиската историја. Меган, чија мајка е од афроамериканско потекло, а татко и е белец, веќе беше предмет на расистички коментари на социјалните мрежи.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести