MKDNews.com

НАСА за прв пат во историјата сними ,,Марсотрес”

НАСА за прв пат во историјата сними ,,Марсотрес”
април 24
19:33 2019

Летало на Марс за прв пат во историјата забележи потрес на површината на Марс , односно ,Марсотрес” (земјотрес).

Снимката е направена речиси по пет месеци откако леталото ИнСајт слета наМарс со задача да ги проучува геолошките и сеизмолошките карактеристики на Црвената планета.

Слабото тресење на површината на Марс имало јачина од околу 2,5 степени по Рихтер , а е забележано на 6. април.

Денеска во НАСА е објавена информацијата заедно со аудио снимката од самиот потрес.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар