MKDNews.com

Обрадовиќ: Вучиќ е луд – сака граѓанска војна!

Обрадовиќ: Вучиќ е луд – сака граѓанска војна!
март 18
07:43 2019

Протестот на опозицијата во Белград заврши вечерва околу 18 часот со обраќање на лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ кој рече дека бараат до утре до 15 часот да бидат ослободени приведените за вчерашниот упад во зградата на РТС.

Според него, тоа се деца на возраст од 18 до 20 години и побара лидерите на опозицијата да бидат секојдневно на програмите на државната телевизија и радио.

Сите уапсени кои имаат меѓу 18 и 20 години, се тргнати од оваа станица и испратени во различни судови за прекршоци каде им се изречени различни мерки од 48 часови приведување до притвор од еден месец, нагласи Обрадовиќ.

Според него, доколку полицијата не ги солободи, организаторите ќе продолжат со протести до исполнување до крај на своите барања.

Опозиционерите најавија дека се подготвуваат и контрамитинзи за поддршка на претседателот Александар Вучиќ.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е луд бидејќи собира свои активисти за да ги испрати во Белград. Тој сака граѓанска војна ама ние нема да учествуваме во тоа. Кога пак ќе се собереме, нема назад. Тоа е крај, нагласи Обрадовиќ.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести