MKDNews.com

Помпео со предупредување до Унгарија поради врските со Русија

Помпео со предупредување до Унгарија поради врските со Русија
февруари 12
08:42 2019

,Не можеме да му дозволиме на Путин да направи раздор меѓу пријателите во НАТО.” , рече Помпео во Будимпешта на зедничката прес конференција со унгарскиот шеф на дипломатијата , Петер Сијарто.

Тој додаде дека Русите и Кинезите имаат поголемо влијание во Унгарија , а од друга страна не ги споделуваат идеалите кои им се толку битни на Американците.

Унгарскиот министер за надворешни работи , Сијарто, го отфрли ваквото предупредување на Помпео како големо лицемерие , зашто и покрај критиките кон Русија , дело од западните земји соработуваат со Москва во областа на енергетиката.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан , кој ќе има средба со Помпео , од 2017 два пати се сретнал со рускиот претседател Владимир Путин и се залагаше за укинување на санкциите кон Русија , воведени од ЕУ.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести