MKDNews.com

НАСА ја именува првата жена за главен директор за лет

НАСА ја именува првата жена за главен директор за лет
февруари 15
20:03 2019

НАСА направи уште еден огромен чекор за еднаквост и ја именува Холи Ридингс за прва жена главен директор за лет. Ридингс има потекло од Амарилјо, Тексас, а за неа директорот на летните операции, Брајан Кели вели оти таа се докажала како лидер во групата на многу талентирани директори на летови.

Ридингс дипломирала во областа на машинството од Универзитетот во Тексас А&М во 1996 година и се приклучила на НАСА во 1998 година.

Таа изјавила оти најмногу ја сака разновидноста на проектите во НАСА.

Извор: amightygirl.com

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар