MKDNews.com

Израел го лансира првото летало кон Месечината

Израел го лансира првото летало кон Месечината
февруари 23
07:33 2019

Ракетата Space-X денеска беше лансирана од американскиот космодром Кејп Канаверал , која треба да го однесе вселенското летало на Израел на Месечината.

На Флорида беше лансирана ракетата Фалкон 9 , а доколку мисијата биде успешна , тоа ќе значи дека Израел стана четвртата држава чие летало стигнало на Месечината. Леталото без екипаж го носи на Месечината ракетата на милијардерот Елон Маск.

Освен израелското летало , на ракетата се натоварени и телекомуникациски систем на Индонезија и пробен сателит на американските воздушни сили. Овие два товари ќе бидат ослободени во текот на летот и ќе останат во земјината орбита.

Ако се одвива според планот , леталото ќе пристигне на Месечината кон средината на април по поминати 6,5 милиони километри.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар