MKDNews.com

Германија му наложи на Фејсбук да намали со собирање лични податоци

Германија му наложи на Фејсбук да намали со собирање лични податоци
февруари 07
21:51 2019

На компанијата Фејсбук и е наложено да го намали бројот на лични податоци кои ги собира од своите корисници во Германија.

Антимонополската комисија на Германија, имено, се спротивстави на начинот на кој Фејсбук собира податоци за своите корисници и преку апликациите кои се во негова сопственост, Вацап и Инстаграм.

– Во иднина на Фејсбук веќе нема да му биде дозволено да ги принудува своите корисници на речиси неограничено собирање податоци – изјави шефот на Комисијата, Андреас Мунт.

Фејсбук соопшти дека ќе се жали на таквата одлука на Антимонополската комисија на Германија.

Во Германија месечно има 32 милиона Фејсбук корисници.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести