MKDNews.com

Фејсбук конечно ќе им стави крај на противниците на вакцинациите

Фејсбук конечно ќе им стави крај на противниците на вакцинациите
февруари 27
21:52 2019

Фејбук наскоро ќе преземе сериозни мерки против дезинформациите на оваа социјална мрежа поврзани со вакцинациите , тврдат од компанијата.

Докторите повеќе пати нагласуваа дека социјалните мрежи се главни виновници поради дезинформациите дека вакцините предизвикувале аутизам и други болести.

Поради стравот кај родителите , предизвикан од овие дезинформации , децата не се вакцинираат и во американската држава Вашингтон има епидемија на мали сипаници.

Од Фејсбук велат дека компанијата соработува со здравствени експерти за да утврдат какви измени да воведат и да ги забранат дезинформациите поврзани со вакцини. Така , групите кои промовираат да не се вакцинираат децата , нема да бидат видливи на Фејсбук , ниту пак ваквите информации ќе се појавуваат во њусфидовите.

Докторите ја поздравија оваа најава и сметаат дека измените се во добра насока , но треба да се воведе целосна контрола.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар