MKDNews.com

Демонстрации во Барселона поради судењето на каталонските лидери

Демонстрации во Барселона поради судењето на каталонските лидери
февруари 12
20:10 2019

Додека во Мадрид се одржува судење на каталонските политичари , низ цела каталонија се одржуваат протести, од кои најмасовен е во Барселона.

,,Нема да дозволиме да се нормализира репресијата . Повторно излегуваме на улиците за да се спротиставиме.” , се наведува во прогласот на Одборот за опдбрана на Републиката.

Утрово во Мадрид почна судењето на 12 поранешни каталонски функционери , кои организираа референдум за отцепуваење на каталонија од Шпанија.

Обвинителството побара казна затвор од 25 години , а се очекува судскиот процес да трае три месеци.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар