MKDNews.com

Седницата за уставни измени одложена за утре, Заев нема обезбедено двотретинско мнозинство

Седницата за уставни измени одложена за утре, Заев нема обезбедено двотретинско мнозинство
јануари 11
07:20 2019

Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија нема да се одржи денес. Како што информираат од Собранието, седницата ќе продолжи  на 11 јануари 2019 година (петок) во 12:00 часот.

Седницата за уставните измени требаше да започне денеска во 13 часот откако вчера по резимето на премиерот Заев, беше прекината, но не започна. Беше одложена за 15 часот, па час и половина подоцна е одложена за утре во 12 часот.

Според последните информации, Заев нема обезбедено двотретинско мнозинство за да го промени уставот и уставното име на Република Македонија.

Преговорите со БЕСА траат, но од таму велат дека најверојатно нема да се постигне договор.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести