MKDNews.com

Ѕвездите бараат Евросонг да не се одржи во Израел

Ѕвездите бараат Евросонг да не се одржи во Израел
јануари 31
20:19 2019

Со протестно писмо ,над 50 британски ѕвезди како што се Вивијан Вествуд, Питер Габриел и Волф Алис , бараат годинешниот Евросонг да не се одржи во Израел.

Повикувајќи се на кршење на човековите права , во отвореното писмо до ББЦ бараат од јавниот сервис од организаторите да побара натпреварот за песна на Евровизија да се одржи во друга држава.

,, Евросонг иако се смета дека е лесна забава , тоа не значи дека не треба да се води сметска за човековите права” , се наведува во писмото.

ББЦ им одговори на уметниците дека не треба учеството на јавниот сервис да се користи во политички цели.

Годинешниот натпревар треба да се осдржи во мај во Тел Авив , откако лани победи израелската пејачка Нете.

Писмото во кое се обвинува Израел за окупацијата на Голанд и убиствата над Палестинците , е испратено на некокку недели пред почетокот на националниот натпревар за претставник на Британија на Евросонг

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар