MKDNews.com

Убиен Албанец-командант во терористичката ИД

Убиен Албанец-командант во терористичката ИД
декември 04
19:37 2018

Во судири со сириските демократски сили (СДС) во близина на градот Хаџин, во источниот дел на Сирија убиен е Албанец, командант во структурите на терористичката „Исламска држава“.

Според албанските медиуми станува збор за Албанец познат под името Абу Усама Ал-Албани, еден од главните команданти во ИД.

Се смета дека командантот на ИД е странец од Албанија, дека е предводник на одбраната на овој фронт на Еуфрат против сириските демократски сили, наведуваат локалните медиуми, без да бидат наведени други детали.

Во Сирија и Ирак, во редовите на ИД се приклучија околу 150, а на тамошните боишта убиени се над 20 албански државјани.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести