MKDNews.com

Палмер: Македонија може да стане членка на НАТО до пролет 2020 година

Палмер: Македонија може да стане членка на НАТО до пролет 2020 година
декември 04
19:41 2018

Заменик на помошникот на американскит државен секретар, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Македонија може да стане рамноправна членка на НАТО сојузот на пролет 2020 година.

Услов за тоа е целосна примена на Договорот со Грција.

,,За 18 месеци од сега, тоа е реално време за зачленување на Македонија“-изјави Палмер.

Тој, меѓутоа, искажа загриженост заради руското влијание на Западен Балкан, вклучувајќи го обидот за подривање на одлуката на Македонија за зачленување во НАТО.

,,Москва гледа интерес во регионот и продуцира немир, нервоза и недовераба. Таа промовира цели на Блканот кои се во спротивност на интересите на САД“-рече Палмер.

 

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар