MKDNews.com

Нов обид за лансирање на рускиот „Сојуз“ со екипаж по хаваријата

Нов обид за лансирање на рускиот „Сојуз“ со екипаж по хаваријата
декември 03
18:18 2018

Во текот на последното лансирање, на 11-ти октомври, ракетата со рускиот космонаут Алексеј Овчињин и астронаутот на НАСА, Ник Хејг, доживеала хаваријата две минути по полетувањето, поради што двајцата космонаути морале да се катапултираат во капсули и да се вратат на Земјата.

Космонаутите ќе одат на Меѓународната вселенска станица од космодромот Бајконур во вселенскиот брод “Сојуз МС 11”. Тоа ќе биде прво лансирање на бродот со екипаж по падот на ракетата-носач “Сојуз ФГ” на 11-ти октомври.

На Меѓународната вселенска станица ќе одат космонаутот на “Роскосмос” Олег Коноњенко и астронаутите на НАСА и Канадската вселенска агенција Ен Меклејн и Дејвид Шен-Жак. Планирано е екипажот да остане на Станицата 194 дена.

Лансирањето на ракетата ќе го набљудува директорот на руската вселенска агенција “Роскосмос”, Дмитриј Рогозин, директорот за летови со екипаж на НАСА, Вилијам Герстенмајер и генералниот гувернер на Канада, Џули Пајет.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести