MKDNews.com

Најчевска одбила да учествува во расправата за уставните амандмани поради Владо Поповски

Најчевска одбила да учествува во расправата за уставните амандмани поради Владо Поповски
декември 05
16:05 2018

Професорката Мирјана Најчевска одбила да учествува на јавната расправа за уставните амандмани што ја организира Владата. Таа, како што вели, добила покана, но ја одбила бидејќи еден од главните говорници е професорот Владо Поповски.

„Тоа е оној човекот со сите бои и за сите влади. Компромисен. Неконфликтен. Човек што ни во сон нема да се спротивстави на ниеден режим… Сметам дека Владо Поповски е дискредитиран како стручњак во повеќе наврати и има нанесено неверојатно голема штета во развојот на Македонија како правна и демокатска држава. Од тие причини, да одам на јавна расправа на која тој се појавува како посебен говорник, за мене, е не само понижувачко туку и невкусно“, напиша Најчевска на „Фејсбук“.

Поповски е актуелен советник во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ. Тој пред неколку месеци јавно кажа дека договорот со Грција е добар и дека е илузија оти некој друг би можел да издејствува подобра спогодба за Македонија.

На денешната јавна расправа во Владата, освен Поповски, за уставните амандмани ќе говорат и професорот Љубомир Фрчкоски и премиерот Зоран Заев.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар