MKDNews.com

Фејсбук развива својa крипто – валута

Фејсбук развива својa крипто – валута
декември 24
06:39 2018

Социјалната мрежа „Фејсбук“ развива сопствена крипто-валута со која и корисниците на „ВатсАп“ ќе можат да извршуваат парични трансфери, пренесе Блумберг, цитирајќи информирани извори.

За разлика од другите крипто-валути, оваа на „Фејсбук“ ќе биде приврзана за американскиот долар за да ја минимизира својата нестабилност. Во почетокот, од новата дигитална валута ќе имаат корист и потрошувачите во Индија.

Апликацијата за размена на криптирани пораки, „ВатсАп“ ужива голема популарност во Индија, каде што се користи од повеќе од 200 милиони луѓе. Покрај тоа, земјата е светски лидер во парични трансфери – само во 2017 година, Индијците испратиле 69 милијарди долари во својата татковина.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар