MKDNews.com

Жртва на силување се соочува со 20 години затвор , откако родилa девојче од нејзиниот очув – силувач

Жртва на силување се соочува со 20 години затвор , откако родилa девојче од нејзиниот очув – силувач
ноември 14
07:25 2018

Драмата почнала во април минатата година , кога мајката на Имелда ја нашла во крв во купатилото и ја однела на доктор. Таму утврдиле дека девојката сакала да направи абортус и повикале полиција.

Бебето било родено живот и здраво , но девојката од тогаш е воп притвор. Не помогнало ни докажувањето дека ја силувал 70 годишниот очув и тоа со години . Била силувана уште од 12 годишна возраст , а во полицијата признала дека не знаела за бременоста.

Иако бебето преживеало , Имелда била задржана во протвор без можност да излезе на слобода со кауција. Само поради тоа што во Ел Салвадор абортусот е кривично дело ,

Ималеда се соочува со 20 годишна затворска казна. Нејзината адвокатка вели дека државата во овој , како и во многу други слични случаи не го признава правото на жрвата , додека случајот на Имелда е најдрастичен досега.

Додека Имелда е во притвир , а потоа и во затвор со децении , нејзиниот очув не е ниту осомничен за силување малолетничка.

Судењето на Имелда почна вчера , а од породувањето во април минатата година е во притвор. Додека лежела во болница веднаш по породувањето , дошол очувот и и рекол  дека ќе ја убие и неа и мајка и ако каже дека ја силувал .

Но , по направената ДНК и доказот дека бебето е на очувот , сепак Ималеда нема шанса да излезе од затвор.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар