MKDNews.com

Трамп го смени министерот за правосудство и државен обвинител

Трамп го смени министерот за правосудство и државен обвинител
ноември 08
08:51 2018

,,Со задоволство објавувам дека Метју Витакер , шеф на персоналот на главниот државен обвинтиел ќе ја презеде функцијата вршител на должност на главен обвинител. Му се заблагодаруваме на државниот обвинител Џеф Сешнс на неговата служба и му посакуваме се најдобро!

Трајната замена дополнително ќе биде објавена. “ , напиша Трамп на Твитер .

Со тоа ја заврпи двегодишната сага со турбулентните односи со Сешнс и тоа на самое еден ден по неуспешните избори.

Сешнс важеше за близок со Трамп , но проблемите настанаа по неговите потези во врска со истрагата за руското влијание во изборите во 2016 , кога Трамп сметаше дека е издаден од Сешнс.

Тој тогаш се иззема од истрагата , иако беше на челна позиција во секторот правда , по што беше назначен специјален истражител , кој и сега го проверува влијанието на Русија за време на изборите.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести