MKDNews.com

Сондата „InSight“ успешно слета на Марс

Сондата „InSight“ успешно слета на Марс
ноември 26
22:18 2018

Сондата „InSight“ на НАСА успешно го допре тлото на Марс, што резултираше со громогласен аплаус во командниот центар.

 

Сондата „InSight“ вечерва успешно слета на Марс. Таа има голем број инструменти кои ќе можат да копаат и да го истражуваат тлото на  тлото на марс..

Вселенското летало е опремено со сеизмометар што се потпира на голем број различни сензори за мерење на планетарните пертурбации во низата фреквенции; сензор за движење што открив аномалии во ротацијата на Марс, длабока термичка сонда и роботска рака.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар