MKDNews.com

Ѓоковиќ со трета победа во Лондон

Ѓоковиќ со трета победа во Лондон
ноември 17
10:52 2018

Тенискиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ ја забележа третата победа во финалниот турнир на АТП во Лондон.

Петкратниот шампион на турнирот, Ѓоковиќ оствари триумф над петтиот носител Хрватот Марин Чилиќ со 2:0 (7:6 (9:7), 6:2) и заврши на првото место во групата „Густаво Куертен“.

Така во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Јужноафриканецот Кевин Андерсон во реприза на финалето на „Вимблдон“.

Во второто полуфинале, шесткратниот победник на турнитот во Лондон, Роџер Федерер од Швајцарија ќе се соочи со Германецот Александар Зверев.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар