MKDNews.com

Илјадници Французи на протест против Макрон

Илјадници Французи на протест против Макрон
октомври 10
07:32 2018

Повеќе десетици илјади демонстранти , меѓу кои и средношколци и студенти , излегоа на протест против реформските мерки на претседателот Емануел Макрон.

Во текот на денот низ целата земја протестираа околу 300 000 демонстранти .

Само во Париз излегоа на протести меѓу 11 и 50 илјади луѓе. Демонстрантите протестираа против социјалните реформи , како и против најавите за нови политики за пензионерите и за вработувањата во јавниот сектор.

Досегашните протести не успеаја да ја поколебаат владата во спроведувањето на реформитер , како на пример на онаа во железниците , но затоа популарноста на Макрон е падната на најниско ниво.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар