MKDNews.com

ФИА го објави календарот за Ф1 трките во 2019 година

ФИА го објави календарот за Ф1 трките во 2019 година
октомври 13
15:13 2018

 Светската автомобилистичка федерација (ФИА) го објави календарот на трки во Формула 1 за новата сезона.

Ќе се возат 21 трка, првата е закажана за 17 март, а шампионатот ќе заврши на 1 декември.

Календар на трки во Формула 1 за 2019 година:

17 март – Австралија;

31 март – Бахреин;

14 април – Кина;

28 април – Азербејџан;

12 мај – Шпанија;

26 мај – Монако;

9 јуни – Канада;

23 јуни – Франција;

30 јуни – Австрија;

14 јули – Велика Британија;

28 јули – Германија;

4 август – Унгарија;

1 септември – Белгија;

8 септември – Италија;

22 септември – Сингапур;

29 септември – Русија;

13 октомври – Јапонија;

27 октомври – Мексико;

3 ноември – САД;

17 ноември – Бразил;

1 декември – Абу Даби.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар