MKDNews.com

Доколку Грција почне војна со Турција , ќе доживее катастрофа за само четири часа

Доколку Грција почне војна со Турција , ќе доживее катастрофа за само четири часа
октомври 31
07:53 2018

Според советникот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган доколку почне војна меѓу Турција и Грција, за три до четири часа Грција ќе доживее катастрофа.

,, Тоа би било како мушичка да се тепа со џин “ ,изјави Булут за локална телевизија.

Пред извесно време , Турција ја критикуваше Атина поради одлуката за пресретнување на турски истражувачки брод со воена фрегата. На тоа реагираше турската морнартица , што доведе до дополнително затегнување на односите меѓу двете земји.

Булут е познат по контровњерзните јавни настапи . Тој на местото советник на Ердохан е од 2013 , а потоа стана и главен економски советник. Тој во 2015 дури и јавно изјави дека е подготвен да загине за Ердоган.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести