MKDNews.com

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина
септември 13
20:59 2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор.

– Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што некој после нас ќе мора да го постигне, бидејќи без долгорочно градење мир нема да бидеме во ситуација да продолжиме со вака успешни економски резултати, рече Вучиќ.

Тој изјави дека мора да се грижи за децата, а не за тоа „како да се додвориме на оние кои сакаат лесни решенија од кои главно не боли глава“.

– Тоа е кога рак лекувате со аспирин, коментираше Вучиќ.

Тој уште оцени дека денес во регионот многумина не сакаат стабилност и мир туку продолжување на перманентниот судир меѓу Србите и Албанците.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести