MKDNews.com

Иванов: ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор

Иванов: ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор
септември 13
19:14 2018

И понатаму ќе ги поддржувам европските и евроатланските интеграции на Република Македонија кои се од огромно значење за просперитетот на државата, но стратешките цели не смеат да се злоупотребуваат на сметка на националните интереси и интересите на македонскиот народ, порача шефот на државата Ѓорге Иванов по средбата со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини.

– Мојот став е непроменет. Стратешка цел на Република Македонија е членство во Европската Унија и во НАТО Алијансата. Ho, ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор со кој се отвораат многу повеќе прашања, одошто се затвораат – порача Иванов на средбата со Могерини.

На средбата биле разменети мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија и за процесот на европска интеграција, како и за клучните предизвици со кои се соочува регионот.

– Мојот став е непроменет. Стратешка цел на Република Македонија е членство во Европската Унија и во НАТО Алијансата. Ho, ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор со кој се отвораат многу повеќе прашања, одошто се затвораат, порача претседателот Иванов на средбата со г-а Могерини.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести