MKDNews.com

Голема експлозија во РЕК Битола – Не е познато дали има жртви

Голема експлозија во РЕК Битола – Не е познато дали има жртви
септември 28
19:44 2018

Eксплозијата во РЕК Битола се случила попладнево и целиот втор блок на централата е излезен од функција, пренесуваат медиумите.

Според информациите достапни во јавноста, експлозијата се случила на 6 киловолтна склопка од напојна пумпа, а засега нема информации за жртви.

Сепак, познато е дека е причинета огромна материјална штета.

Се наведува и дека оваа склопка била ремонтирана неодамна, а за тоа била платена висока цена од страна на директорот Васко Ковачевски.

Во моментов, надвор од функција е и третиот блок на електраната.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар