MKDNews.com

Грчкиот министер за јавен ред поднесе оставка поради пожарите

Грчкиот министер за јавен ред поднесе оставка поради пожарите
август 03
20:47 2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за јавен ред Никос Тоскас  по катастрофалните пожари во регионот Атика.

Tоскас повторно понуди оставка , откако тоа го направи минатата недела , кога беше прогласено завршување на вонредната состојба воведена поради катастрофалните пожари во близина на Атина.

Функцијата на Тоскас ќе ја преземе министерот за внатрешни работи Панос Скурлетис , се наведува во соопштението од кабинетот на Ципрас.

Тоскас беше под силен притисок на јавноста да поднесе оставка , откако во големите пожари загинаа најмалку 87 лица.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар