MKDNews.com

Коѕијас: Заев даде согласност за промена на името

Коѕијас: Заев даде согласност за промена на името
јуни 11
22:20 2018

Имаме многу заеднички интереси со Македонија и ако најдеме решение за името, двете држави ќе станат најблиски пријатели на Балканот, изјави денеска Никос Коѕијас, шефот на грчката дипломатија.

– Ние бараме одржлив, договор на долги патеки со Македнија. Целта на грчката надворешна политика е да се решат проблемите, а не да останеме покрај и со проблемите. Проблемот со Македонина се подредени на главните геополитички и геостратешки проблеми што ги имаме со Турција – вели Коѕијас.

Шефот на грчката дипломатија изјави дека Заев веќе дал согласност за промена на името.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар