MKDNews.com

Италијанците направиле пица која го продолжува животот!?

Италијанците направиле пица која го продолжува животот!?
јуни 07
07:50 2018

Пицата чие име е „Паскалина“, а која ја осмисли тим научници од Неапол, наречена е “пицата која го продолжува животот“ и „антитуморна пица“.

„Паскалина“ е преполна со состојки кои се карактеристични за Средоземјето и кои се познати како добри за здравјето.

На пицата нема сирење и месо, а вклучува домати, маслинки, маслиново масло и рапина, вид на брокула, како и кромид и чили пиперки, пишува Дејли Меил. Основата на пицата ја чини тесто од пченично брашно.

Пицата ќе биде понудена на продажба за време на фестивалот на пици во Неапол, кој ќе се одржи оваа недела.

Научниците од националниот Институт за проучување на тумор во Милано изјавиле дека пицата е доволно здрава за да може да се јаде два пати неделн

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар