MKDNews.com

Експлозија на митинг на етиопскиот премиер Ахмед, најмалку 83 повредени

Експлозија на митинг на етиопскиот премиер Ахмед, најмалку 83 повредени
јуни 23
16:00 2018

Во експлозијата во Адис Абеба што се случи за време на говорот на етиопискиот премиер Аби Ахмед, повредени се 83 луѓе, од кои шестмина се во критична здравствена состојба.

Нема информации за загинати лица.

Претходно, премиерот Ахмед изјави дека при експлозијата загинале неколку лица. Тој додаде дека станува збор за „добро оркестриран напад“ што не успеал, но никого не обвини за инцидентот.

Сејум Тешом, еден од организаторите на митингот изјави дека непознато лице се обидело да фрли граната на бината на која се наоѓаше етиопискиот премиер. Тој истакна дека по нападот уапсени се три лица – двајца мажи и една жена.

Десетици илјади граѓани на главниот град на Етиопија се собрале да му изразат поддршка на премиерот Ахмед и реформите што тој ги најави откако беше избран во април. Ахмед ослободи стотици политички затвореници и започна преговори за запирање на непријателствата со Еритреја.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар