MKDNews.com

Ципрас: Постигнавме историски договор

Ципрас: Постигнавме историски договор
јуни 12
21:49 2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас.

– Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република Македонија – му рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на претседателот Прокопис Павлопулос на почетокот на нивната средба во претседателската палата за да го извести за постигнатиот договор.

– Среќен сум бидејќи имаме договор што ги покрива сите предуслови што ги постави грчката влада – рече Ципрас и додаде дека договорот е за сложено име со географска одредница, за севкупна употреба ерга омнес што предвидува уставна ревизија

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар