MKDNews.com

Обвинителката побара Заев да одговара за барање, а не за примање поткуп

Обвинителката побара Заев да одговара за барање, а не за примање поткуп
мај 15
19:57 2018
Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, се предомисли, на крајот од постапката за Поткуп, застапникот на обвинението, го преиначи делото, па на актуелниот премиер, Заев на товар му стави само барање поткуп.
 „Во текот на 2014 година во општина Струмица Зоран Заев во својство на градоначалник, во својата канцеларија директно од Иван Николов побарал подарок, пари, за себе и за друг за изградба на црква да изврши дејствие што морал да го изврши, да донесе одлуки за пет катастарски парцели во корист на сведокот Николов. Заев побарал едно евро за себе и едно евро за црквата, а Николов требало парите да ги предаде во менувачница чиј сопственик бил Вице Заев.“, рече во завршен збор обвинителката Валентина Бислимовска.
Таа од судот побара да му се изрече казна, а при одредувањето на видот и висината да се ценат сите олеснителни и отежителни околности.
Со преквалификација на делото, ПИ мерките што беа снимени во кабинетот на тогашниот струмички градоначалник нема да бидат доказ, бидејќи со новото кривично дело предвидената казна е од 1 до 5 години.
Премиерот Заев пред судот рече дека неговото следење и употребата на ПИ-мерките се доказ дека институциите во Македонија од политички причини и на незаконски начин биле употребени за да го спречат да го објави проектот Вистината за Македонија. Пресудата за случајот Поткуп е закажана за в понеделник.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар