MKDNews.com

Научниците планираат да ги клонираат изумрените врсти на животни

Научниците планираат да ги клонираат изумрените врсти на животни
мај 11
18:01 2018

Поедини  истражувачи испитуваат како клонирањето на животните  би можело да го промени  туризмот, во следните половина 50 години.

Авторите на ова истражување  истакнуваат дека оживувањето на изумрените врсти на животни е неверојатен предизвик, но и дека се уште не е јасно дали ДНК на диносаурусот може да биде обновен.

Со моменталната технологија примероците од ДНК остануваат употребливи уште милион години, што значи дека теоретски може да се клонира , да речеме неандерталецот, но не и трицераторс, кој последен пат бил виден пред 65 милиони години.

ДНК на рунастиот мамут е сепак прифатлив, поради тоа што постојат замрзнати примероци од мамутот, а генетскиот материјал може да биде уфрлен во слоновите, кои се слични по генетика.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар