MKDNews.com

Македонија доби група по мерка за Европското првенство во 2020 година

Македонија доби група по мерка за Европското првенство во 2020 година
април 12
21:06 2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија ги доби своите противници за Европското првенство во 2020 година, кое ќе се одржи во Шведска, Австрија и Норвешка.

Ова ќе биди првото првенство со 24 земји учеснички, а Македонија во квалификациите ќе се соочи со Исланд, Турција и Грција.

Македонија за прв пат беше рангирана во првиот шешир, па ги избегна силните противници како Германија, Хрватска, Франција…

Од вториот шешир за нашите репрезентативци беше извлечен добро познатиот за нас Исланд, а изненадувањето дојде од четвртиот кога за противник беше извлечена слаборангираната Грција.

Европското првенство во 2020 година ќе се одржи од 10 до 26 јануари, а на македонските репрезентативци им се насмевнува прво место во оваа квалификациска група.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести