MKDNews.com

Јаболкото го нормализира варењето на храна

Јаболкото го нормализира варењето на храна
април 07
08:01 2018

Јаболкото е богато со растителни влакна, потоа витамин Ц и калиум, јаболката се корисни при заболувања на срцето и крвните садови. Танинската киселина од јаболката го спречува таложењето на маснотиите во црниот дроб, а витаминот Ц со јодот, кој го содржат некои видови, го спречува заболувањето на штитната жлезда.

Благодарение на диететските растителни влакна го нормализираат варењето и ја регулираат столицата. Поволно делува и на регулирањето на нивото на холестерол во крвта, го намалуваат ризикот од рак на белите дробови, дебелото црево, простатата.

 

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести