MKDNews.com

Вардар е нов рекордер во СЕХА

Вардар е нов рекордер во СЕХА
март 13
23:06 2018

ардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига.

„Црвено-црните“ во „Јане Сандански“ го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29:25 и ја забележаа 17 победа и станаа единствениот тим во регионалното натпреварување кој успеал да дојде до едно вакво остварување.

Досегашниот рекорд беше сопственост на унгарски Веспрем со 16 победи и две ремија.

Вардар ја имаше контролата врз резултатот во првиот дел од првото полувреме одржувајќи два гола предност, но потоа гостите ја преземаа иницијативата и на паузата заминаа со предност од 10:11.

Вардар во вториот дел се консолидира и одигра онолку колку што беше потребно за победа од 29:25.

Најефикасен кај Вардар беше Лука Циндриќ со седум погодоци, додека на голот Страхиња Милиќ имаше 14 интервенции.

За Вардар во регионалното натпреварување следен предизвик е фајнл-форот во СЕХА лигата, кој се игра од 13-15 април во Скопје.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести