MKDNews.com

Кина регрутира цивилни астронаути

Кина регрутира цивилни астронаути
март 05
06:48 2018

Поради плановите за зголемување на вселенските мисии со екипаж, Кина ќе почне да регрутира цивилни астронаути за својата вселенска програма.

Кинеската вселенска програма е поддржана од армијата и поради тоа на Кина и е забранет пристап на Меѓународната вселенска станица.

-Кинеските астронаути, кои ќе ја поминат селекцијата, ќе помагаат во изградба на кинеска независна вселенска станица – изјави заменик директорот на Канцеларијата за вселенски летови со екипаж, Јанг Ливеи

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар