MKDNews.com

Свештеник ги прскал верниците со инсектицид

Свештеник ги прскал верниците со инсектицид
февруари 10
08:50 2018

Свештеник е обвинет за напад врз верниците , а следната недела ќе му биде одредена и казната .

Судот во Јоханесбург , Јужна Африка , го прогласи за виновен свештеникот , кој ги прскал со инсектицид верниците за време на мисата, ветувајќи им оздравување. . Тој им велел дека со спрејот може да ги излекува од бројни болести како рак или СИДА.

Една од верниците , која го пријавила пасторот бил  жена имала коњуктивит и по ,,третманот” со инсектицид директно во очите , ослепела.

Меѓу нив имало и такви , кои поради инсектицидот не престанувале  да кашлаат и по седум месеци .

Судењето за свештеникот е почнато во 2016 година , но имаше бројни одложувања на рочиштата , поради разни причини , меѓу кои и зашто неговиот адвокат си ги заборавил очилата .

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар