MKDNews.com

Најсериозниот кандидат за Оскар доби тужба за плагијат

Најсериозниот кандидат за Оскар доби тужба за плагијат
февруари 23
06:40 2018

Филмот ,,Обликот на водата “ кој има 13 номинации за Оскар доби тужба за плагијат .

Во сојузниот суд во Лос Амџелес е подигната тужба против филмот ,,Обликот на водата “ со тврдење дека е плагијат на Американска театарска претстава од 1969 година .

Во тужбата поднесена од синот на авторот на претставата Пол Зиндел , Давид , се наведува дека во 60 клучни елементи филмот е копија . Тој наведува дека темата е иста , содржината за љубовта на жена со водно животно и други детали се преземени од ,,Да го слушнам твоето шепотење” .

Од студиото Фокс ја отфрлија оваа тужба со тврење дека е намерно поднесена пред изборот за Оскар , за да се изврши притисок врз студиото .

Филмот ,,Обликот на водата “ веќе го доби Златниот глобус.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар