MKDNews.com

Грабар-Китаровиќ: Со Вучиќ не зборувавме за минатото

Грабар-Китаровиќ: Со Вучиќ не зборувавме за минатото
февруари 12
23:19 2018

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, по средбата со српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека тие не зборувале за минатото.

„Сакав состанокот да се одржи во поинакви околности, во поинаква клима, но по ескалацијата на вербалната војна, одлучив да го прекинам тоа и да го повикам Вучиќ што побргу“,изјавила хрватската претседателка.

Грабар-Китаровиќ му се заблагодарила на Вучиќ затоа што ги прифатил поканата и повикот да се подобрат односите меѓу двете земји кои се обременети со минатото за кое, како што рекла таа, не станало збор на средбата.

Таа рекла дека на средбата биле отворени многу прашања.

„За многу прашања не се согласивме, во некои се приближивме, но во некои верувам дека ќе се приближиме. Најважно е дека ќе продолжиме да разговараме“, рекла Китаровиќ.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Следете не

  • Следете не на google +
  • Посетете го нашиот YouTube канал

Барај Вести