MKDNews.com

Голем астероид вечерва ја прелета Земјата – НАСА доцна го забележала

Голем астероид вечерва  ја прелета Земјата – НАСА доцна го забележала
февруари 10
08:34 2018

Астеротид со пречник од 40 метри вечерва во 23.27 часот  помина блиску до Земјата .

Астероидот наречен 2018ЦБ ќе помине на само една петтина од оддалеченоста меѓу Земјата и Месечината.
Астеродот бил забележан од центарот на НАСА во Аризона дури пред пет дена , иако станува збор за големо небесно тело.

Според  вселенски растојанија , астеродот ќе ја помине Земјата на релативно мало растојание , но нема да претставува опасност .

Најблиску до Земјата ќе помине во 22.27 часот по ГМТ. Сепак од НАСА предупредуваат дека иако е релативно мал објект , сепак е поголем од оној што точно пред пет години влезе во атмосферата и беше виден во Чељабинск , Русија.

ЦБ2018 ќе помине покрај Земјата на оддалеченост од 69 700 километри .

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар