MKDNews.com

Златните глобуси во знакот на говорите против сексуалното насилство

Златните глобуси во знакот на говорите против сексуалното насилство
јануари 08
20:36 2018

Вчера се одржа 75 доделување на „Златен глобус“, а филмските остварувања кои доминираа во номинациите, но и во наградите се “The Shape of Water“, “The Post“, “The Handmaid’s Tale“ и “Big Little Lies“.

Во продолжение погледнете ја целосната листа на добитници, но и на номинирани.

Најдобра ТВ актерка

ПОБЕДНИК: Nicole Kidman, Big Little Lies
Reese Witherspoon, Big Little Lies
Jessica Lange, Feud: Bette and Joan
Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan
Jessica Biel, The Sinner

Најдобра споредна улога

Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Richard Jenkins, The Shape of Water
ПОБЕДНИК: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer, All the Money in the World

Најдобра актерка во ТВ серија (мјузикл/комедија)

Pamela Adlon, Better Things
Alison Brie, GLOW
ПОБЕДНИК: Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Issa Rae, Insecure
Frankie Shaw, SMILF

Најдобра ТВ актерка (драма)

ПОБЕДНИК: Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Claire Foy, The Crown
Katherine Langford, 13 Reasons Why
Maggie Gyllenhaal, The Deuce
Caitriona Balfe, Outlander

Најдобар ТВ актер (драма)

Freddie Highmore, The Good Doctor
ПОБЕДНИК: Sterling K. Brown, This Is Us
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Jason Bateman, Ozark
Liev Schreiber, Ray Donovan

Најдобра ТВ серија (драма)

ПОБЕДНИК: The Handmaid’s Tale
This Is Us
The Crown
Game of Thrones
Stranger Things

Најдобар спореден актер во серија или ТВ филм

Christian Slater, Mr. Robot
David Harbour, Stranger Things
Alfred Molina, Feud: Bette and Joan
ПОБЕДНИК: Alexander Skarsgård, Big Little Lies
David Thewlis, Fargo

Најдобра оригинална форма

Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
ПОБЕДНИК: Alexandre Desplat, The Shape of Water
Jonny Greenwood, Phantom Thread
John Williams, The Post
Hans Zimmer, Dunkirk

Најдобра песна

Home, Ferdinand
Mighty River, Mudboumd
Remember Me, Coco
The Star, The Star
ПОБЕДНИК: This Is Me, The Greatest Showman

Најдобар актер (мјузикл/комедија)

Steve Carell, Battle of the Sexes
Ansel Elgort, Baby Driver
ПОБЕДНИК: James Franco, The Disaster Artist
Hugh Jackman, The Greatest Showman
Daniel Kaluuya, Get Out

Најдобра споредна женска улога во серија или ТВ филм

ПОБЕДНИК: Laura Dern, Big Little Lies
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
Chrissy Metz, This Is Us
Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies
Shailene Woodley, Big Little Lies

Најдобар анимиран филм

The Boss Baby
The Breadwinner
ПОБЕДНИК: Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Најдобра споредна женска улога (драма)

Mary J. Blige, Mudbound
Hong Chau, Downsizing
ПОБЕДНИК: Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Најдобро сценарио

The Shape of Water
Lady Bird
ПОБЕДНИК: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Post
Molly’s Game

Најдобар странски филм

A Fantastic Woman
First They Killed My Father
ПОБЕДНИК: In the Fade
Loveless
The Square

Најдобар актер во мини серија или филм

Robert De Niro, The Wizard of Lies
Kyle MacLachlan, Twin Peaks
Jude Law, The Young Pope
ПОБЕДНИК: Ewan McGregor, Fargo
Geoffrey Rush, Genius

Најдобра ТВ серија (комедија)

Black-ish
ПОБЕДНИК: The Marvelous Mrs. Maisel
Master of None
SMILF
Will & Grace

Најдобар актер во ТВ серија (мјузикл/комедија)

Anthony Anderson, Black-ish
ПОБЕДНИК: Aziz Ansari, Master of None
Kevin Bacon, I Love Dick
William H. Macy, Shameless
Eric McCormack, Will & Grace

Најдобар филмски режисер

ПОБЕДНИК: Guillermo del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan, Dunkirk
Ridley Scott, All the Money in the World
Steven Spielberg, The Post

Најдобра мини серија или ТВ филм

ПОБЕДНИК: Big Little Lies
Feud: Bette and Joan
Fargo
Top of the Lake: China Girl
The Sinner

Најдобра филмска актерка (мјузикл/филм)

Judi Dench, Victoria & Abdul
Margot Robbie, I, Tonya
ПОБЕДНИК: Saoirse Ronan, Lady Bird
Emma Stone, Battle of the Sexes
Helen Mirren, The Leisure Seeker

Најдобар филм (комедија/мјузикл)

The Disaster Artist
Get Out
The Greatest Showman
I, Tonya
ПОБЕДНИК: Lady Bird

Најдобар актер (драма)

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Tom Hanks, The Post
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
ПОБЕДНИК: Gary Oldman, Darkest Hour

Најдобра актерка (драма)

Jessica Chastain, Molly’s Game
Sally Hawkins, The Shape of Water
ПОБЕДНИК: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Meryl Streep, The Post
Michelle Williams, All the Money in the World

Најдобар филм (драма)

Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Call Me by Your Name
ПОБЕДНИК: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар