MKDNews.com

Јапонија: Над 430 патници останале цела ноќ завеани во снежни наноси

Јапонија: Над 430 патници останале цела ноќ завеани во снежни наноси
јануари 12
21:00 2018

Околу 430 луѓе останаа заробени во воз во текот на ноќта поради големите врнежи од снег кои ја погодија Јапонија, соопштија официјални претставници.

Портпаролот на јапонската железничката компанија „JR East”, Шиничи Секи изјави дека возот стоел околу 15 часа и дека тргнал пред 10:30 по локално време.

Возот со четири вагони трнал од Нигате со еден час задоцнување кога веќе почнал да паѓа снегот. Меѓутоа, после 2.5 часа, снежните наноси биле толку големи што возот не можел да се движи.

Официјалните лица процениле дека евакуацијата на патниците ноќно време е премногу ризично поради високите снежни наноси.

Само пот патници кои не се чувствувале добро, биле евакуирани од возот.

„Ројтерс наведува дека во поедини северни и западни делови на Јапонија паднал 10 пати повеќе снег од просечната количина за ова време.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар