MKDNews.com

Владата ја укинува забраната за продажба на алкохол после 19 часот

Владата ја укинува забраната за продажба на алкохол после 19 часот
декември 05
22:32 2017

Ќе се укинува забраната за продажба на алкохол после 19 часот во продавниците.

Владата на денешната седница одлучила да се укине и лиценцата за алкохол и тој да може да се продава насекаде, како што беше порано.

„Министерството за економија на владината седница ја презентираше информацијата за изменување на Законот за трговија согласно иницијативата на посетените компании во рамки на проектот „Учиме од бизнис заедницата“.

Со информацијата, Министерството за економија во рок од два месеци треба да достави Предлог за изменување на законот за трговија за укинyвање на времето за продажба на алкохол и укинување на ограничувањето, односно забраната на продажба на алкохол во киосци, за кои ќе се издава лиценца.“ – стои во соопштението на Владата.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар